Εκπαιδευτική επίσκεψη στη “Χώρα”

Την Τετάρτη 17 Απριλίου επισκεφτήκαμε τον “Τόπο Τεχνών Χώρα” στα Λελέικα Υπάτης για να παρακολουθήσουμε εκπαιδευτικό πασχαλινό πρόγραμμα.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους υπέροχους εξωτερικούς χώρους, έμαθαν βιωματικά για τη δημιουργία κομπόστ από οργανικά υπολείμματα, βρήκαν αυγά από κότες σε κρυμμένες φωλιές και τα συγκέντρωσαν σε καλάθι και τέλος ενημερώθηκαν με βιωματικό τρόπο για τα διάφορα είδη δέντρων του κτήματος.

Κατόπιν οι μαθητές μας υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων του προγράμματος έφτιαξαν παραδοσιακά “λαζαράκια”, τα στόλισαν και τα έβαλαν για ψήσιμο.

Στη συνέχεια ζωγράφισαν βρασμένα αυγά και τα τοποθέτησαν σε ατομικές αυτοσχέδιες φωλιές.

Μετά το τέλος του προγράμματος οι μαθητές μας έλαβαν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες παίζοντας σκάκι και άλλα επιτραπέζια αλλά και ελεύθερα παιχνίδια.